Jak vybrat náhrdelník?

Náhrdelníky jsou vkusnou a elegantní ozdobou každé ženy. Dají se nosit jak na velmi formální a společenské události, kdy je třeba dodržet pravidla oblékání, tak třeba do práce nebo volnočasové nošení. Zkombinujeme je tak, aby ladily ke zvolenému oděvu. S tím souvisí také výběr správné délky. Obecně platí, že náhrdelník by měl kopírovat tvar výstřihu. V našem rádci se zblízka podíváme na druhy náhrdelníků a jak zvolit ideální délku.

Náhrdelník

Kdo ho bude nosit

Pro ženy

Není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. U šperků toto rčení zpravidla neplatí. Naštěstí je velmi málo žen, které by nepotěšil náhrdelník. Nejčastější volbou je zlato, které je tvrdé, kvalitní a nikdy nezrezaví. Sluší ženám s teplejším tónem pleti nebo světlejším tónem se zlatým nádechem. Bílé zlato, stříbro a titan zvýrazní světlý nebo narůžovělý odstín pleti.

Pro muže

Bude perfektním dárkem pro muže, který si potrpí na doplňky. Pokud chcete pánský náhrdelník darovat a nevíte si rady, podívejte se, z jakého materiálu muž šperky nosí. Mezi nejoblíbenější patří chirurgická ocel, vybrat můžete také slušivý stříbrný nebo kožený. V nabídce jsou i unisex modely, vhodné pro muže i pro ženy.

Pro děti

Může být skvělým dárkem k významné příležitosti, hodí se však pro děti starší 6 let. Zaměřte se na jeho délku, dětský náhrdelník nesmí být těsný ani příliš dlouhý, aby se dítko někde nezachytilo. Obecná délka je 36–40 cm. Kupujte pouze šperky z kvalitních materiálů, nejlépe ze 14 a více karátového zlata, které nezpůsobuje alergické reakce.

Náhrdelník krásně doplní náušnice i náramek ze stejného materiálu.

Další rozdělení

Druh řetízku

Řetízek na náhrdelníku může být buď jemný a nenápadný, nebo naopak silnější, působící masivním dojmem. Přinášíme přehled několika nejoblíbenějších druhů řetízků.

  • Valis – elegantní, oblíbený u žen, vzor připomíná stočené lano.
  • Figaro – propojuje tři menší a jedno větší očko, unisex model, v silnější verzi oblíbený u pánů.
  • Twist – tvoří ho jemně přetočená očka.
  • Venezia – moderní design pro pány i dámy, skládá se ze čtvercových oček.
  • Snake – jemný řetízek hadovitého typu, hodí se pro přívěsky.
  • Singapur – jednoduchý vzor tvořený spletenými, točenými očky. Vypadá dobře samostatně i s přívěskem.

Druh kamene

Pořídit můžete náhrdelník bez přívěsku, s přívěskem nebo ho koupit rovnou s kamínkem. Podívejme se zblízka na druhy kamenů.

  • Zirkon – na první pohled k nerozeznání od diamantu, lesklý a třpytivý, ale mnohem měkčí a samozřejmě levnější. Po pár letech krásný třpyt postupně ztrácí.
  • Diamant – nejpopulárnější a nejvzácnější drahokam, extrémně tvrdý, i po dlouhých letech rozzáří celý šperk.
  • Krystal – jeho třpyt rozsvítí každý šperk, oblíbené jsou krystaly Swarovski.
  • Perla – perlové náhrdelníky jsou nadčasové, elegantní a hodí se nejen pro výjimečné události. Klasikou zůstávají bílé perly, ale do popředí se dostávají i perly černé, růžové nebo fialkové. Levnější variantou jsou syntetické perly, dražší a nestárnoucí jsou pravé perly.
Náhrdelníky

Materiál

Zlato

Jde o chemicky odolný kov, který se vyznačuje vysokým leskem a nikdy nezrezne. Zlaté náhrdelníky neztrácejí svou cenu ani po mnoha letech a byly, jsou a budou stále moderní. U klasického „žlutého“ zlata je nejmenší riziko alergické reakce. Velkým hitem je bílé zlato, což je směs zlata s bílým kovem (např. stříbrem nebo zinkem). Vypadá skvěle v kombinaci s drahými kameny. Růžové zlato je spojení zlata a mědi, která mu dodává narůžovělý odstín. Krásně doplňuje barvu pleti, působí jemně a vkusně.

Stříbro

Patří mezi měkčí a také levnější materiál než zlato, přesto patří mezi nejoblíbenější. Krásně zářivý stříbrný náhrdelník je častý dárek k narozeninám nebo jako vyznání lásky. Dobře se kombinuje se světlými i tmavými odstíny oblečení i s různými šperky, např. z bílého zlata. Pokud ho budete nosit každý den, zvolte jako povrchovou úpravu rhodiování. Na stříbro se nanese tenká vrstva rhodia a zabrání se tak jeho zčernání. Navíc je takto upravený povrch antialergický.

Chirurgická ocel

U spotřebitelů se tento materiál stává hitem díky své nízké ceně, kvalitě a trvanlivosti. Náhrdelníky z chirurgické oceli jsou velmi odolné, hypoalergenní a nekorodují. V nabídce jsou jak matné, tak i náhrdelníky s vysokým leskem. I když chirurgická ocel vypadá dlouho jako nová, po letech nošení může ztrácet svůj lesk. Dobrá zpráva je, že ve speciálních zlatnictvích umějí povrch opět rozleštit.

Titan

Vypadá luxusně, je lehký, ale velmi odolný. Odolává korozi, chloru i mořské vodě. Náhrdelník z titanu si proto nemusíte sundávat ani u moře. Je vhodný ke každodennímu i občasnému nošení. Titan je hypoalergenní, tudíž je vhodný i pro osoby se zvýšenou citlivostí na kovy.

Kůže

Oblíbili si je hlavně pánové, ale kožené náhrdelníky nosí i ženy. Většinou představují uvolněný a ležérní styl, krásně se k nim hodí kožené náramky. Skvěle podtrhnou váš rockový outfit třeba na koncertě nebo při setkání s přáteli. Vypadají dobře doplněné stylovým přívěskem.

Perlový náhrdelník

Délka

K dostání jsou náhrdelníky v mnoha různých délkách, protože každá žena má jiné představy o využití daného šperku. Pro výběr té správné délky si proto promyslete i oblečení, ke kterému budete náhrdelník nosit.

  • 35 cm - těsně obepíná krk, tzv. choker. Nevhodný pro ženy s krátkým krkem, který ještě více zdůrazní. Hodí se k šatům bez ramínek nebo s hlubokým výstřihem.
  • 38 cm - přibližná dětská délka řetízku.
  • 42 nebo 45 cm - nejčastější délka, která sluší téměř každému a hodí se k většině oblečení.
  • 60 cm - delší náhrdelník, končí zhruba v úrovni prsou.
  • 80 cm a více - využívají se k vrstvení s dalšími šperky, hodí se pro dámy s krátkým nebo širokým krkem. Vkusně doplní šaty bez výstřihu nebo rolák.
Délka náhrdelníku

Na co se dále zaměřit

Puncovní značka

Jedná se o malý symbol, který se nachází na každém šperku z drahého kovu. Tak zjistíme ryzost a původ použitého kovu a máme jistotu, že byl zkontrolován puncovním úřadem. Snadno si tak můžeme ověřit, zda jsou informace, které prodejce uvádí o šperku, skutečně pravdivé. Níže najdete oficiální tabulku puncovních značek dle státního Puncovního úřadu.

Puncovní značky dle státního Puncovního úřadu České republiky
  • Zdroj: oficiální puncovní značky dle Puncovního úřadu České republiky

Druh výstřihu

K různým druhům výstřihů u šatů, trika nebo topu se hodí jiný typ náhrdelníku.

  • Bez ramínek – vypadá dobře s mnoha typy náhrdelníků, ale skvěle se k němu hodí obojek neboli choker. Můžete zvolit i masivnější náhrdelník. K němu si ale pořiďte jemnější a ne tak výrazné náušnice.
  • Hluboký výstřih – zde krásně užijete delší náhrdelník, který vyplní dekolt.
  • Rolák – nejlépe jednobarevný rolák snese delší jemnější, ale i výrazné náhrdelníky, které krásně vyniknou. Pozor by si však měly dát ženy s příliš velkými prsy – masivní náhrdelník by je ještě více zdůraznil.
  • Kulatý výstřih – vyberte zaoblený náhrdelník, který krásně podtrhne celou linii výstřihu a orámuje krk.
  • Lodičkový výstřih – dobře se k němu hodí jemný kratší náhrdelník.
  • Košilový výstřih – zvolte kratší náhrdelník s přívěskem, který bude ve výstřihu vidět.

Tipy na údržbu a čištění

  • Zlato vložte do misky s perlivou vodou a trochou saponátu. Nechte 5 minut působit a velmi opatrně očistěte houbičkou nebo měkkým kartáčkem. Mastnota a špína budou pryč.
  • Stříbro namočte do teplé vody se saponátem, poté opláchněte ve studené vodě.
  • Na příliš zašlé náhrdelníky použijte speciální čisticí prostředky k tomu určené.
  • Perly na chvíli namočte do vody s trochou šamponu a nechte vyschnout položené na rovné podložce.
  • Chirurgickou ocel a titan můžete umýt ve vlažné mýdlové vodě.
  • Šperky si nasazujte až po použití parfémů a krémů.
  • Pro jednoduché a účinné čištění si můžete pořídit ultrazvukové čističe.